Każdy z nas jest inny. Różni się też nasza skóra, w związku z tym jej pielęgnacja wymaga indywidualnego podejścia. Obecnie, świadomość konieczności dbania o siebie, czy wiedza na temat składów kosmetyków jest bardzo duża, natomiast często zdarza się, że popełniamy nieświadomie drobne błędy w domowej pielęgnacji, które bardzo mogą wpłynąć na pogorszenie kondycji skóry.
Zachęcam do przeczytania, aby dowiedzieć się, czy Te błędy dotyczą również Ciebie!
Zła kolejność nakładania preparatów.
Zaraz po doborze kosmetyków, ważne jest świadome ich stosowanie. Przedstawiam prawidłowy schemat:
-
- demakijaż – dwuetapowe oczyszczanie: najpierw olejek (wybieramy taki, który pod wpływem wody zamienia się w emulsje), następnie pianka
- tonizacja – my zalecamy stosowanie produktów myjących jak i pielęgnacyjnych, o spójnym pH, gdyż wtedy nie musimy stosować dodatkowego produktu, jakim jest właśnie tonik – odpowiadający za przywrócenie odpowiedniej równowagi kwasowo-zasadowej.
- serum (ewentualnie lotion/booster) oraz krem – oba te produkty muszą być dostosowane do potrzeb skóry i konkretnego problemu
- przy porannej pielęgnacji nie możemy zapominać o stosowaniu filtra UV! Nakładamy go jako ostatni etap domowej pielęgnacji, pamiętając, aby w składzie był zawarty tlenek cynku. Polecam stosowanie filtrów mineralnych, które odbijają promieniowanie zarówno UVA jak i UVB, chroniąc skórę przed przebarwieniami jak i starzeniem się. Filtry mineralne to także idealnie rozwiązanie dla skór wrażliwych, naczyniowych, a także w przebiegu trądziku, ponieważ nie powodują one podgrzewania skóry.
Stosowanie płynu micelarnego lub pozostawianie go na skórze twarzy
Płyn micelarny to detergent, którego zadaniem jest zmycie makijażu, bądź zabrudzeń na skórze. Posiada w swoim składzie micele, czyli cząsteczki, które „wyłapują” cząsteczki brudu. Obecne są środki powierzchniowo- czynne, które powodują przesuszenie i mogą przyczyniać się do uszkodzenia bariery lipidowej. Jeśli jednak decydujemy się na stosowanie płynu micelarnego w codziennej pielęgnacji – należy pamiętać, że obowiązkowo trzeba go zmyć z powierzchni skóry za pomocą pianki bądź żelu, by następie przystąpić do kolejnych etapów pielęgnacji.
Używanie płatków kosmetycznych
Płatki kosmetyczne, które swoje zastosowanie znajdują najczęściej podczas demakijażu, czy nakładaniu produktów na skórę- przyczyniają się do zwiększonego podrażnienia i przesuszenia skóry. Stosując je usuwamy barierę lipidową, co sprzyja zwiększeniu podrażnienia, a także tworzeniu się zmian trądzikowych. Szczególnie osoby zmagające się z AZS, czy trądzikiem różowatym, bądź mające skórę wrażliwą – powinny definitywnie zrezygnować z używania ich.
Stosowanie kwasów w domu
Produkty kwasowe przeznaczone do użytkowania domowego, ze względu na zbyt wysokie pH – nie nadają się do stosowania w domu. Mogą przede wszystkim powodować nadmierne przesuszanie skóry i uszkodzenie bariery naskórkowej. Takie zabiegi warto rezerwować dla profesjonalistów, którzy dobiorą odpowiedni preparat do kondycji skóry, wiedzą również jaka powinna być jej prawidłowa reakcja oraz znają metody na wyciszenie w kontrolowany sposób działania niepożądanego, gdyby takie wystąpiło. Zawsze po stosowaniu kwasów, musi być także dobrana odpowiednia domowa pielęgnacja, którą dobrać może tylko doświadczony kosmetolog.